Technologie hydrofobowe

Technologie hydrofobowe, czyli jak ułatwić sobie życie

technologie hydrofobowe

Nanotechnologia to coraz częściej słyszane określenie. Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa kiedyś wymawiana była jedynie w laboratoriach naukowych, dziś natomiast jest na ustach wszystkich. Powód jest prosty – ta kosmiczna technologia została z powodzeniem zaadaptowana na potrzeby życia codziennego. Niektórzy korzystają z niej całkowicie nieświadomie, nie mając pojęcia, że to właśnie nanotechnologia ułatwia ich codzienne życie. Najbardziej powszechne okazuje się być wykorzystanie technologii hydrofobowej. Na czym polega jej fenomen? I w jaki sposób taka technologia wykorzystywana jest na co dzień?

Hydrofobowość – o co w niej chodzi?

Hydrofobowość to – w dużym skrócie – zdolność powierzchni do odpychania wody. Nietrudno wyobrazić sobie, że jest to bardzo pożądana właściwość. Taka zdolność do zahamowania przenikania cząsteczek wody wynika z nadaniu powierzchniom unikatowych właściwości. W tym celu wykorzystywane są impregnaty hydrofobowe, czyli wykorzystujące osiągnięcia nanotechnologii środki pielęgnujące.

Wykorzystując zróżnicowane bazy – polimerowe (silikony) bądź ceramiczne (krzemiany) o średnicy nano, czyli pojedynczych atomów, można zadziałać nie tylko na powierzchni danego kompozytu, ale także w jego głębi. O ile tradycyjny impregnat tworzy warstwę ochronną jedynie na powierzchni szkła, betonu, metalu czy skóry, o tyle impregnat nano przenika w głąb porów powierzchni. Nie trudno zatem uświadomić sobie, że taka ochrona jest znacznie skuteczniejsza i dużo bardziej efektywnie chroni przed wodą, ale także wszelkimi zanieczyszczeniami. Dokładne wypełnienie wszystkich porów zabezpieczanej powierzchni uniemożliwia przenikanie wody, która zaczyna zachowywać się w bardzo widowiskowy sposób. Tak jak w przypadku płynnej rtęci, woda formuje się  w małe, okrągłe kuleczki i skraplając się – spływa samoistnie z powierzchni. Taki efekt samooczyszczenia powierzchni obejmuje także wszelkie zanieczyszczenia.

Jak to wykorzystać na co dzień?

Korzyści z zastosowania nano impregnatów hydrofobowych są wielorakie. Poza nienagannym efektem estetycznym i brakiem osadzania zanieczyszczeń, zyskasz coś jeszcze. Mowa o wydłużeniu żywotności materiałów. Nie poddawane szkodliwemu działaniu wody, brudu czy osadów mineralnych – nie są narażone na korozję czy zniszczenie, nie będą matowieć czy blaknąć. A w jaki sposób technologie nanohydrofobowe ułatwiają nam codzienne życie?

  • Szkło to specyficzny komponent, który musi być nienagannie czysty i idealnie przejrzysty, aby spełniał swoje funkcje. Nano impregnat zapewni szkłu najlepszą ochronę przed wilgocią, brudem, osadami mineralnymi. Stosując tego typu preparat na szyby okienne zyskasz idealną przejrzystość, gdyż wszelkie opady atmosferyczne będą natychmiast spływać z szyby, bez pozostawiania smug. Elewacje szklane zyskają nienaganny wygląd i ochronę przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi, odchodami ptasimi i szkodliwymi opadami atmosferycznymi. Jeśli zaimpregnujesz nano preparatem kabinę prysznicową – zapobiegniesz jej matowieniu, gromadzeniu osadów z mydła czy korozji szkła. Ponadto zaoszczędzisz mnóstwo czasu, który do tej pory mijał Ci na dokładnym i częstym czyszczeniu szkła.
  • Impregnacja powierzchni metalowych, np. chromowanych baterii łazienkowych – tak jak w przypadku szkła – gwarantuje czystość, połysk i wieloletni nienaganny wygląd. Zapomnisz o osadzającym się kamieniu, osadach z mydła i brudzie. I to bez szorowania.
  • Impregnaty do odzieży i tekstyliów chronią je przed brudem i wodą. Zapobiegają wnikaniu zanieczyszczeń we włókna tkanin i ograniczają rozwój bakterii. Gwarantują paroprzepuszczalność oraz bezbarwność, są niewidoczne po zastosowaniu.
  • Impregnat do powierzchni mineralnych zabezpiecza kamień czy beton przed wnikaniem brudu, wilgoci oraz powstawaniem wykwitów wapiennych. Szczególnego znaczenia nabiera taka ochrona w budynkach użyteczności publicznej, elewacjach zewnętrznych, publicznych toaletach.

Nanotechnologie samochodowe

Bardzo popularnym wykorzystaniem impregnacji hydrofobowej jest pielęgnacja samochodu. Dzięki preparatom nano można efektownie pielęgnować szyby, lakier, felgi czy wnętrze samochodu. Impregnaty do szyb określane są mianem niewidzialnej wycieraczki – nie bez powodu. Przy szybszej jeździe powodują samoczynne oczyszczanie się szyb z opadów atmosferycznych i brudu. Z kolei pielęgnacja lakieru nanokosmetykami gwarantuje nienaganną czystość, połysk i głębię koloru, z jednoczesną ochroną przed powstaniem mikrouszkodzeń i – w konsekwencji – korozją.

Podsumowując – nanotechnologia to dziś  nieodłączny element codziennego życia. Użycie nano preparatów umożliwia znaczne oszczędności czasu, gdyż nie ma konieczności ciągłego czyszczenia wielu powierzchni. Gwarantuje korzyści finansowe, gdyż nie trzeba wydawać znacznych kwot na profesjonalne środki do czyszczenia. Wydłuża żywotność wielu powierzchni i zwiększa ich funkcjonalność. Najwyższa zatem pora zaprzyjaźnić się z nano technologią i korzystać z jej osiągnięć na co dzień.